top of page

Żeglarski blog

Dlaczego Kaprije to moja ulubiona wyspa

Kaprije to niewielka wyspa położona w środkowej Dalmacji, niedaleko Sibenika. Nie jest wszystkim znana ani nazbyt turystyczna. Na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, co sprawia, że nie trudno jest ją pominąć przy planowaniu swojej żeglarskiej wyprawy w okolicy. Jednak po wieku rejsach w tym rejonie, coś sprawiało, że wracam w to miejsce coraz częściej, a sama wyspa jest chyba moją ulubioną. 

Wiele rejsów żeglarskich rozpoczyna się na wybrzeżu między Sibenikiem a Zadarem, ponieważ jest tam wiele marin w małych wioskach, takich jak Pirovac, Sukosan, Biograd i inne. W rzeczywistości większość moich własnych żeglarskich wypraw z załogą na wyczarterowanego jachtu rozpoczynała się w Pirovac i Jezera. Oznaczało to, że tydzień po tygodniu miałem okazję do eksplorowania tego regionu, zarówno wybrzeża, jak i wysp znajdujących się w pobliżu.

W trakcie każdego tygodnia żeglugi często szukałem miejsc, gdzie mógłbym zacumować, aby spędzić kilka godzin na relaksie i pływaniu. W tym celu korzystałem z widoku satelitarnego w Google Maps i szukałem miejsc, które prezentowały kolor wody, na którym mi zależało. Za każdym razem, gdy Google Maps pokazywało mi zatokę o turkusowo niebieskiej wodzie, myślałem "ok, sprawdźmy to" i płynąłem w tamtym kierunku. Po pewnym czasie stało się jasne, że wiele z tych miejsc było zatokami na Kaprije.

Są inne wyspy w tym samym regionie, które również oferują wiele zatok do kotwiczenia i pływania, takie jak Zrije. Jednak nie tylko ilość zatok wyróżnia Kaprije, ale także ich topografia i lokalizacja, względem dominujących wiatrów. 

Zatoki na Kaprije są stosunkowo płytkie, mają około dwóch do ośmiu metrów głębokości, a dno stanowi mieszanka skał i piasku, zamiast wysokiego porostu roślinności pod wodnej, która zazwyczaj zaciemnia wodę. Z tego powodu topografia wyspy i jej zatok sprzyja tworzeniu marzeń o turkusowo niebieskich wodach, które są tak pożądane podczas żeglarskich wycieczek.

Ponadto, płytkie wody Kaprje mają kolejną dużą zaletę dla relaksującego wakacyjnego rejsu: dają więcej możliwości zakotwiczenia łodzi, zamiast zawsze musieć brać pod uwagę ilość dostępnych boi i ich cenę (która zazwyczaj jest tańsza niż w porcie, ale mimo wszystko sumuje się do ogólnego budżetu wycieczki). Możliwość darmowego zakotwiczenia w wielu miejscach daje poczucie autonomii i wolności, pozwalając wybierać miejsce dla jachtu w zależności od woli załogi, praktycznie bez ograniczeń.

Co do lokalizacji zatok, jest to istotny czynnik, jeśli chodzi o kierunek wiatru. Oprócz możliwości odwiedzenia atrakcyjnie wyglądającej zatoki niezależnie od strony wyspy, na której się akurat znajdujesz, łatwo jest również znaleźć miejsce, gdzie jacht jest chroniony przed wiatrem. W tej kwestii Kaprje oferuje wiele opcji do korzystania z zatok, niezależnie od kierunku wiatru, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa i relaksu.

To prawda, że wyspa jest stosunkowo mała i mało znana, w porównaniu z innymi miejscami przyciągającymi więcej turystów. Często załogi będące w Chorwacji dopiero pierwszy raz oczekują, aby odwiedzić najbardziej znane miejsca, takie jak Brac, Hvar czy Trogir, ważne jest, aby załoga czuła, że ich wymagania i potrzeby są spełnione.  Jednak gdy załoga pozna już  wszystkie te punkty, odwiedzi wszystkie ikoniczne miejsca i "nawiązania do Gry o Tron", a także otworzy się na to, co jeszcze region ma do zaoferowania, to Kaprije jest świetnym miejscem do eksploracji.


Oprócz pięknych zatok w okolicy znajduje się kilka przyjemnych restauracji, takich jak "Mateo", położona na południe i mająca około 45 boi, co ułatwia znalezienie miejsca na łódź; oczywiście "Konoba Kunika", położona na północy wyspy, z pomostem i niewielką liczbą nieoficjalnych boi z przodu. Konoba Kunika, w szczególności, jest bardzo rozpoznawalnym miejscem, dającym wrażenie piracko/hipisowskiego klimatu, z bardzo luźną atmosferą i obsługą prowadzoną przez rodzinę.

Oprócz tych kilku miejsc w zatokach, wyspa ma również swoją główną wioskę, wioskę Kaprije. Można ją traktować jako pomnik tego, jak Chorwacja wyglądała przed staniem się miejscem turystycznym, ponieważ jest dość prosta i posiada kilka klasycznych elementów z dawnych lat. Na przykład, istnieje tylko jeden główny sklep, który prezentuje się jako centrum, otoczony przez kilka ławek, gdzie starsi ludzie siedzą razem, piją piwo i obserwują jak płynie życie. Wraz z kilkoma innymi elementami, takimi jak kawiarnia, która sprzedaje wszystko, czyni to wieś bardzo interesującym i spokojnym przystankiem podczas żeglarskiej wyprawy.

Ciekawym przypadkiem była jedna z załóg, z którą żeglowałem w tym regionie Chorwacji, spędziliśmy cały tydzień żeglując wokół tej wyspy. Nie było to zaplanowane, ale okazało się, że było to najlepsze rozwiązanie z uwagi na potrzeby załogi: krótkie dystanse żeglugi, bliskość portów na kolację oraz turkusowo niebieskie zatoki, w których można było spędzić większość dnia relaksując się na dmuchanych flamingach, pijąc margarity i słuchając koktajlowej playlisty.

Kaprije stało się idealną odpowiedzią na to, czego szukała załoga! Ponieważ żeglowanie przez ponad godzinę nie wchodziło w grę dla grupy, było bardzo wygodne, że Kaprje znajduje się blisko innych przyjemnych portów, takich jak Tribunj, Primošten, Vodice czy Murter, co umożliwiało krótszy czas przemieszczania się do portu na kolacje. To prawda, że żeglowanie przez cały tydzień wokół jednej wyspy jest zabawnym osiągnięciem, ale ej, to możliwe, gdy ta wyspa to Kaprje!

Po powrocie tam tyle razy, teraz odnajduję poczucie znajomości w twarzach tych, którzy prowadzą restauracje, porty i bojkowiska, którym ufam, że utrzymają jacht w miejscu, zatoki i każdy ich kamień i łatwość znalezienia idealnie turkusowo niebieskiej wody do pływania. To wszystko sprawia, że Kaprije jest jedną z moich ulubionych wysp do żeglowania w Chorwacji.


spokojne wody, idealne na wakacje i czarter jachtu

Zainspirowany? Chcesz dowiedzieć się więcej?

lub zadzwoń +48 510 107 997

bottom of page